Reformer Pilates

Reformer pilates, standart pilatesten farklı olarak pilates reformer makinesi kullanılarak yapılıyor. Mat temelli pilatesten daha yoğun ve dinamik olan reformer pilates, egzersiz çeşidinin geniş olmasıyla da özellikle kas yapısını güçlendiriyor.

Reformer pilates egzersizleri ve hareketlerinin temel amacı; vücudun esnemesini sağlamak, tüm kas gruplarını harekete geçirmek, denge merkezini düzetmek ve yağ yakımını kolaylaştırmaktır.

Reformer üzerinde uzunluk, güç, esneklik ve denge sağlamak için çok çeşitli egzersizler yapılır. Reformer aletli pilates uygulamalarının çoğu, platformu itmek ve çekmeye bağlı olsa da sabit tutmak da etkili bir egzersiz sağlar.

Reformer pilates sayesinde eklemlere daha az yük biner.

Ana kas gruplarını güçlendirir.

Kitle indeksinizi iyileştirir ve kilo vermeye yardımcı olur.

Merkez (Core) kasların güçlü olmasını sağlar.

Duruş ve postürünüzü düzeltir.

Esnekliği ve hareket alanını artırır.

Denge ve istikrarı iyileştirir.

Doğru nefes almayı öğretir.

Sakin kalmanızı ve aklınızı odaklamanızı sağlar.

Sırt, bel ya da diz ağrısı çekenler, fiziksel dengede sorunlu olanlarda büyük oranda iyileşmeye yol açar.

Ayrıca kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltmak; kişiye esneklik ve koordinasyon becerisi kazandırmak da amaçlanmaktadır. Bu nedenle çok yönlü ve faydalı bir egzersiz sistemidir.

Doğru nefes teknikleri ile kan dolaşımı desteklenir ve böylelikle duygudurum üzerinde olumlu etkiler sağlanır.

Pilates, izometrik, eksentrik ve konsentrik kas kontraksiyonnu içeren çoklu kas sinerjilerinden oluşmaktadır. Lumbopelvik stabilizasyon, kararlılık, omurganın segmental mobilizasyonu, omuz, dirsek, kalça, diz, ayak bileği mobilizasyonu ve stabilitesi, koordinasyon ve dengenin üzerinde durmaktadır.

Pilates, Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılabilir?

Tüm yaştaki bireyler için, hamilelik veya travma sonrasında, aynı zamanda elit sporcu ve dansçılarda kullanmak için modifiye edilmiştir. Rehabilitasyon programlarında başlangıç seviyesi için kuvvetlendirme amaçlı kullanılabilir.

Pilates egzersizlerinin kronik ağrısı, skolyoz tedavisi, osteoartrit (kireçlenme) tedavisi, fibromiyalji (yumuşak doku romatizması), osteoporoz (kemik erimesi) durumlarında kullanılabilir. Hastanede yatan hastalarda mobilite, jimnastikçilerde aktivite gelişimi, esneklik gelişim üzerinde faydası olur.

Pilates Egzersizleri Nasıl Planlanır?

Reformer pilateste farklı dirençlerde yay ve makaralar kullanılır. Met egzersizlerinde çember, top ve roller kullanılarak çalışmalar yapılır. Bireye özel planma yapılabilir. Genel olarak haftada 2-3 gün 45-50 dakika süreyle planlanır.