Omuz Ağrısı Tedavisi

Omuz, vücudumuzun en hareketli eklemidir. Kaslar, kemikler, eklemler, sinirler, damarlar ve bir çok destekleyici dokudan oluşan omuz eklemi bu yapılardan herhangi birinin zarar görmesiyle ağrı yapabilir. Kasların kemiklere tutunma yerinden zarar görmesiyle sıkışma sendromu, bu kasların yırtılmasıyla rotatör manşet yırtıkları, omuz kapsülünün sertleşmesi ve yapışıklık oluşmasıyla donuk omuz, omuzdaki sıvı keselerinin iltihaplanmasıyla bursit, kırık, subluksasyon(çıkık), boyun fıtığından dolayı etkilenen omuzlar vb. bir sürü nedenden dolayı omuz ağrısı olabilir. Bu ağrılar kişinin günlük yaşam aktivitelerini yapmasını engeller ve hayat kalitesini düşürür.

Omuz ağrısı rehabilitasyonunda erken dönemde hastalara mobilizasyon yapıp hastanın omuz ekleminin hareketlerinin kısıtlanmasını önlemeye çalışıyoruz. Çark, Wand ve makara egzersizleri ile eklem hareket açıklığını arttırmaya çalışıyoruz. Omuz hareketleri kısıtlı olan ve yapışıklık olan hastalarda germe yaparak eski hareket açıklığına ulaşması için çabalıyoruz. Omuz eklemini tutup sabitlemesi için omuz çevresi kaslarına güçlendirme egzersizleri, stabilizasyon ve ağırlık aktarma egzersizleri çalışıyoruz.

Omuz ağrısı için elektroterapi tedavisi uyguluyoruz. Günlük yaşamına eskisi gibi dönmesi için yapması gerekenleri öğretiyoruz.