Ayak Bileği Burkulması Nedir ?

Ayak bileği burkulması, ayak bileğinde bir ya da daha fazla bağda gerilme veya yırtığa bağlı gelişen bir yaralanmadır.

Ayak bileği burkulmasını yaşayan kişilerin %40’ı tekrar ayak bileğini burkabiliyor ve ayak bileğinde fonksiyonel stabilizasyon kaybı yaşıyor.

Ayak Bileği Burkulma Nedenleri

Düz bir yolda yürürken görmediğiniz bir çukura basma, sıçramalar da yere inerken ayağın düzgün olmayan bir şekilde yerle teması kötü bir zeminde yürüme sonucu karşılaşılabilinecek bir yaralanma çeşididir.

Ayak bileği yukarı-aşağı ve içe-dışa hareket edebilen bir eklemdir. Bileği çevreleyen bağlar ve ligametler stabilizasyonun korunmasını destekler.

Tüm vücudun ağırlığını taşıyan ve yere aktaran, yerden aldığı reaksiyon kuvvetini de vücuda dengeli yayan bir yapıdır.

Ayak sağlığının diz, kalça ve hatta omurga sağlığı üzerine etkisi vardır.

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak bileği burkulmasını takiben günde 2-3 kez 10-15 dk’lık buz uygulaması şişlik, renk değişimi ve ağrı için en iyi yöntemdir. Bandajlama akut dönemde ödemin kontrolü için kullanılabilir. Akut dönemin kontrol altına alınması ile ayak bileğinde stabilizasyonun sağlanması ve ilerleyen dönemlerde vücudun başka bölgelerinde de değişiklikler olmasını önlemek için egzersiz planlaması yapılmalıdır.

Tedavide bundan sonraki aşama ise ayak bileğinin aşırı hareketlerini önleyerek daha sonraki burkulmalardan korumaktır. Bunun için bandaj, splint, ya da breysler kullanılabilir. Denge, koordinasyon, stabilizasyon, proprioseptif çalışmaların bulunduğu bir egzersiz reçetesinin düzenlenmledir. Uzun süren bazı lezyonların tamamen iyileşmesi için egzersiz, ultrason, TENS hatta tendon kopmalarında cerrahi tamir gerekebilir.